Plaka Okuma

Plaka Okuma

Plaka Okuma

Plaka Tanıma Sistemi Uygulama Alanları

Otopark: Plaka numarası otomatik olarak üyelerin giriş yapması ve üye olmayanların park ücretini hesaplamak (giriş ve çıkış zamanlarını karşılaştırarak) için kullanılır.

Giriş Kontrolü: Kapı, izni olan üyeler için otomatik olarak güvenli alana açılır. Olaylar bir veritabanında tutulur ve olayların tarihlerini araştırmak için kullanılabilirler.

Paralı Geçiş: Araç plakası paralı yoldaki geçiş ücretini hesaplamak için kullanılır.Bu kurulumda plaka numarası, araç paralı geçiş şeridine girip geçiş kartını tanıttığı zaman okunur. Aracın bilgileri veri tabanından alınır ve geçiş bilgileriyle karşılaştırılır. Sahtekarlık gibi bir durumun olması halinde operatör bilgilendirilir.

Sınır Kontrolü: Arabanın plakası ülkeye girişte veya çıkışta kaydedilir ve sınır geçişlerini izlemek için kullanılır.Bu kurulum ülkenin tüm sınırlarını kapsar.Her araç merkezi bir veri tabanına kaydedilir ve pasaport bilgileri gibi ek bilgilere bağlanır. Bu sistem tüm sınır geçişlerini takip etmek için kullanılır.

Çalıntı Kontrolü: Çalıntı listesi veya ödenmemiş para cezaları hakkında uyarı vermek için kullanılır. Kara liste eş-zamanlı yenilenebilir ve polis teşkilatına çabuk haber verilmesi sağlanabilir. Plaka tanıma sistemi yol kenarlarına plana göre yerleştirilebilir ve geçen arabalarla liste arasında gerçek zamanlı bir eşleştirme yapılır. Bir eşleşme bulunduğunda siren veya görüntü aktifleştirilir ve polis görevlisi, bulunan araba ve arabanın durdurulma nedeni hakkında bilgilendirilir.

Ceza Uygulama: Plaka numarası, hız ihlali veya kırmızı ışık ihlali para cezalarını ortaya çıkarmak için kullanılır. Para cezalarını elle hazırlama yöntemi zaman kaybını azaltan otomatik bir süreçle yer değiştirmiştir. Para cezaları online olarak ödenebilir ve görülebilir.

Alışveriş: Alışveriş maksatlı sık sık gelen ziyaretçilerin bir listesini çıkarmak veya bir trafik profili yaratmak için kullanılır (saat başı veya gün içindeki giriş sıklıkları gibi).

Sürat ihlali: Plaka tanıma sistemi üniteleri şehir yollarında farklı farklı yerlere kurulmuşlardır ve geçen aracın plaka numarası belirli noktalarda karşılaştırılır. Bu noktalar arasındaki ortalama hız ve seyahat zamanı hesaplanabilir ve buradan belediye trafik yoğunluk bilgisi elde edilebilir. Ek olarak ortalama hız, istenirse hız aşımı cezalarına karar vermek için kullanılabilir.

Havaalanı Otoparkı: Para cezası bileti sahtekarlığını veya hatalarını azaltmak için plaka tanıma sistemi ünitesi plaka numarasını ve arabaların görüntüsünü alır. Bu bilgiler park etme süresini hesaplamak veya park biletinin kaybolması gibi durumlarda arabanın park yerinde olduğunu kanıtlamak için kullanılır.Bu fotoğraf uzun süreli havaalanı park yeri kapısını gösterir. Araba girişte kaydedilir ve bilgi park yeri biletini kaybetme gibi durumlarda gerçek giriş zamanını öğrenmek için kullanılır.

PTS Site Uygulaması sistemi konut alanlarının içerisine giriş yapmak isteyen araçların plakalarının tanımlanmasına yönelik geliştirilen bir yazılımdır. Sistem site giriş ve çıkışlarına yerleştirilen kameralar sayesinde alınan görüntüler üzerinde tanımlama yapmaktadır. Tanımlanan araç plakaları aynı zamanda veritabanına kayıt ve sorgulama yapabilmektedir. Sorgulamalar izinli araç veritabanı veya izinsiz araç veritabanından çevrimiçi sorgulama yapma imkânı sunmaktadır.

Sorgulanan araç plakası izinli veritabanında kayıtlı ise sisteme bağlı olan bariyeri devreye sokarak araç geçişine olanak tanır. İzinsiz bir araç durumunda sistem sesli ve görsel bir biçimde uyarı vermektedir. Ayrıca siteye gelen misafir araçların veya geçici araçların kayıtları yapılarak geçici geçişleri sağlanabilmektedir. Bu sistem sitelere giriş çıkış yapan araçların kontrolünü, denetimini ve trafik yoğunluğunu önlemek amacıyla tasarlanmıştır.Sitede yaşayanların rahat giriş ve çıkış yapmalarına imkan tanımakta ve sitelerde yaşam standardını arttırmaktadır.